Olej konopny w leczeniu dzieci i osób starszych

dawkowanie oleju z konopiOsoby, które zastanawiają się nad tym, czy olej konopny może być podawany również ludziom starszym i dzieciom, nie ukrywają, że mają poważne problemy z dotarciem do wiarygodnych informacji. Kwestie związane z tym rozwiązaniem owiane są mgłą tajemnicy, a większość informacji, do których można dotrzeć, ma status danych niepotwierdzonych. Na szczęście, nie tylko nie ma żadnych przeciwwskazań, ale również samo przygotowanie oleju nie jest na tyle skomplikowane, aby nie poradziła sobie z nim nawet ta osoba, która nie ma wprawy.

Kluczowe znaczenie wydaje się mieć zatem przede wszystkim umiejętność uchwycenia odpowiednich proporcji. W początkowej fazie jego podawania zaleca się, aby 1 gram oleju konopnego był mieszany z 20 gramami oleju kokosowego. Tu warto pamiętać, że powinien być to olej organiczny, tłoczony na zimno, należy przy tym unikać rozwiązań pochodzących z niepewnego źródła. Oczywiście, olej kokosowy nie jest jedynym rozpuszczalnikiem, z którego możemy skorzystać. Wcale nie mniej skuteczna wydaje się przecież oliwa z oliwek oraz olej z pestek słonecznika. Unikać należy zatem przede wszystkim olejów pochodzenia roślinnego takich, jak olej rzepakowy, istnieje bowiem ryzyko, że powstają one z wykorzystaniem produktów modyfikowanych genetycznie.

Sam olej powinien zostać podgrzany na niewielkim ogni aż do momentu, w którym dojdzie do jego rozpuszczenia. Gdy osiągniemy ten moment, powinniśmy wessać go do strzykawki doustnej, warto przy tym wybrać tą, której pojemność wynosi 20 mililitrów, ułatwi nam to bowiem zachowanie odpowiednich proporcji. Olej kokosowy powinien zostać połączony z olejem konopnym, którego 1 mililitr należy wprowadzić do niewielkiego słoika konserwowego umieszczonego w garnku z wodą. Oba oleje warto mieszać aż do momentu, w którym połączą się ze sobą, co będzie dobrze widoczne dzięki jasnozielonemu kolorowi uzyskanej w ten sposób substancji. Dobrym pomysłem wydaje się rozpoczęcie kuracji od podawania pacjentowi dwóch dawek oleju konopno-kokosowego – jednej rano, a drugiej wieczorem.

właściwości oleju z konopiPoczątkowo zawartość oleju konopnego w mieszance nie powinna przekraczać 0,1 grama, jest to jednak dawka wyjściowa, a nie ostateczna, a co za tym idzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją systematycznie zwiększać. Można to robić analizując reakcje organizmu pacjenta, dobrym pomysłem jest przy tym systematycznie zwiększanie zawartości oleju z konopi raz w tygodniu. Co ważne, nawet dawka wynosząca 1 gram takiego oleju w ciągu doby może być zwiększana, jeśli wymaga tego stan pacjenta.Dr Mieczysław Konecki

Asystent w British Science Academy