Prozdrowotny olej z konopi

jak działa olej z konopiJeszcze jakiś czas temu media były bardzo ostrożne wówczas, gdy w grę wchodziły doniesienia o prozdrowotnym działaniu oleju z konopi. Dziś jednak mamy do czynienia z dość istotnymi zmianami. Wiele osób nadal obawia się stosowania tego specyfiku bazując swoją wiedzę na stereotypach i niedomówieniach, systematycznie rośnie jednak liczba osób zastanawiających się nad tym, czy kwestionowanie wyników badań naukowych ma sens i jak uzasadniać takie postępowanie. Najważniejszym z medycznego punktu widzenia składnikiem konopi jest olej, jej nasiona zawierają go przy tym od 30 do 35 procent.

Gdy mamy do czynienia z olejem świeżo wytłoczonym, informuje nas o tym jego zielonkawy odcień, jednak nasłonecznienie szybko doprowadza do jego zmiany, olej w pewnym momencie staje się więc niemal bezbarwny. Ma stosunkowo niską temperaturę krzepnięcia wahająca się od 15 do 20 stopni Celsjusza, okres jego schnięcia wynosi zaś od czterech do ośmiu dni. Gdy jednak zastanawiamy się nad tym, co sprawia, że olej z konopi daje się poznać jako rozwiązanie charakteryzujące się tak dużą skutecznością, nie możemy zaprzeczyć temu, że kluczową rolę odgrywa jego skład. Tu na pierwszy plan wysuwają się kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 oraz kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-6, olej z konopi jest jednak również cennym źródłem kwasów jednonienasyconych. Jego podawanie odbywa się na kilka sposobów, wśród których decydujące znaczenie mają preferencje samych pacjentów.

Na pierwszy plan wysuwa się podawanie raz lub dwa razy dziennie łyżeczki oleju doustnie, jego stężenie powinno przy tym rosnąć systematycznie wraz z uodparnianiem się organizmu na dawkę zastosowaną na samym początku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby olej był dodawany do sałatek, sera lub kaszy a nawet stosowany bezpośrednio na chleb. Wśród osób, które go stosują, dużą grupę stanowią pacjenci, którzy chcą chronić się przed ryzykiem wystąpienia zawału i zatoru. Ich nadzieje związane z olejem konopnym wcale nie są płonne, okazuje się bowiem, że jest to preparat skutecznie hamujący agregację krwinek.

na co pomaga olej z konopiWśród jego właściwości wymienia się jednak również zdolność do przyspieszenia ziarninowania i regeneracji błon śluzowych, a także możliwość wykorzystywania go do leczenia ran i oparzeń, co przynosi szczególnie satysfakcjonujące rezultaty, jeśli olej występuje w połączeniu z wodą wapienną. Coraz więcej uwagi poświęca się też znaczeniu oleju z konopi jako preparatu o działaniu antynowotworowym, co potwierdzają już dziś badania laboratoryjne wykonywane na zwierzętach.



Paweł Szyszko

PR manager w NFI "Piast"