Co warto wiedzieć o marihuanie?

jak działa marihuanaPytani o to, co wiemy o marihuanie, natychmiast przypominamy sobie, że jest śmiertelnie niebezpieczna, silnie uzależnia i dlatego jest zakazana przez przepisy polskiego prawa. I niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cytowane przez nas „fakty” nie mają nic wspólnego z rzeczywistością stanowiąc dowód na to, jak bardzo łatwo przywiązujemy się do niesprawdzonych sądów. Już na wstępie warto zauważyć, że prawidłowo używana nazwa „marihuana” stosowana jest podczas opisywania wysuszonych żeńskich kwiatów konopi.

Jej zażywanie najczęściej polega na paleniu marihuany, co zazwyczaj prowadzi do zwiększenia wrażliwości zmysłów, pogłębienia uczuć i lekkiej dezorientacji występującej jednak w parze z uczuciem relaksu. Właściwości marihuany sprawiają, że jest ona palona przez różnych ludzi, co sprawia, że bardzo trudno jest opisać, czym charakteryzuje się „typowy” palacz. Nie ma tu znaczenia ani wiek, ani grupa społeczna, zawiłości prawne sprawiają jednak, że nie każdy mówi o tym głośno. Tu zresztą pojawia się kwestia uzależnienia, która budzi szczególnie duże kontrowersje. Naukowcy są zgodni, co do tego, że marihuana nie jest w stanie wywołać uzależnienia fizycznego, nie ma więc mowy o pojawieniu się zjawiska głodu tak często kojarzonego z narkotykami. Nie oznacza to jednak, że palona regularnie nie wywołuje pewnego przyzwyczajenia, jest to jednak zjawisko, z którym mamy do czynienia także w przypadku innych używek takich, jak choćby kawa, słodycze, a nawet telewizja.

marihuana w medycynieSamo palenie marihuany nie może być też wiązane z większą skłonnością do sięgania po twarde narkotyki oraz z łamaniem prawa, okazuje się bowiem, że w przypadku większości ludzi tłumi ona agresję. Ponieważ jednak tak palenie, jak i posiadanie marihuany jest w Polsce przestępstwem, zaopatrywanie się w nią odbywa się w sposób nielegalny. Dealerzy narkotykowi często wykorzystują zainteresowanie marihuaną podsuwając też „twarde” narkotyki, a wiele sposób korzysta z tej propozycji chcąc przeżyć coś nowego. Palenie marihuany może odbić się negatywnie na ludzkim zdrowiu, ma to jednak miejsce w sposób, który można określić mianem dość nieoczekiwanego. Ryzyko związane z paleniem wiąże się przede wszystkim z tym, że tak naprawdę niebezpieczne jest wdychanie jakiegokolwiek dymu z uwagi na zawartość w nim substancji smolistych. Marihuana jest zresztą od wieków stosowana w medycynie, w wieku krajach w pełni legalnie, z czego cieszą się chorzy zmagający się choćby ze stwardnieniem rozsianym.



Paweł Szyszko

PR manager w NFI "Piast"